Finans Devi Faiz Oranının Yüzde Kaçta Duracağını Tahmin Etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı.

Goldman Sachs, dün TCMB’nin politika faizini beklentilerin üzerinde 500 baz puan yükseltmesinin ardından tahminini açıkladı. ABD merkezli dev yatırım bankası 250 baz puan daha artışla politika faizini yüzde 42,50’ye yükseltmesini ve sıkılaşma sürecinin tamamlanmasını beklediğini açıkladı.

“YÜZDE 42.50 TAHMİNİ”

Daha önce tahminini yüzde 40 olarak belirleyen banka, merkez bankası kararının beklenenden daha fazla parasal sıkılaştırmaya işaret ettiğini belirtti.

Bankanın açıklamasında “Komite’nin politika faizini aralıktaki toplantıda 250 baz puan yükselteceğini ve faiz artırımı döngüsünü yüzde 42,50’de tamamlayacağını bekliyoruz” denildi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise yaptığı değerlendirmede, “TCMB’nin, ‘parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanacak’ mesajını, faiz artırım sürecinin aralık ve ocak toplantısında 250 baz puan gibi daha sınırlı artışlarla, yüzde 45 seviyesinde tamamlanacağı sinyali olarak okuyoruz” dedi.

Bürümcekçi, öte yandan, gelecek dönemde bankacılık sisteminde yeniden likidite fazlası oluşması söz konusu olabileceğinden, böyle bir durumda TCMB’nin yabancı para mevduata getirdiği ilave TL zorunlu karşılık oranlarını yükselterek, bu fazlalığı geri çekmesinin beklenebileceğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x