AB’den ‘uluslararası hukuk’ vurgusu: Çifte standart olmamalı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Mısır’ın başkenti Kahire’de Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde konuşma yaptı.

AB’nin, iki dünya savaşının ardından kurulan bir siyasi proje olduğunu hatırlatan Michel, AB’nin kuruluş anlaşmasında yer alan ve Birliğin “barış, güvenlik, gezegenin kalkınması, dayanışma, halkların birbirine saygı duyması, başta çocuklarınki olmak üzere insan haklarının korunması, uluslararası hukukun sıkı şekilde uygulanması ve geliştirilmesi” konularına katkı yapmasını öngören 3. maddesini okudu.

Michel, “Çifte standart olmamalı. Takip etmemiz gereken düz bir çizgi olmalı” dedi.

AB olarak Hamas’ın İsrail’e saldırılarını kınadıklarını, rehinelerin serbest bırakılması çağrısı yaptıklarını anımsatan Michel, “Sivillerin ve sivil altyapıların her zaman ve her yerde korunmasının önemini vurguluyoruz. İsrail’in kendini savunma hakkını onaylıyoruz. Bu savunma hakkı uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca uygulanmalıdır” diye konuştu.

Michel, İsrail’in kuşatması altındaki Gazze’ye acilen insani yardımların ulaştırılması gerektiğini belirterek, “Topyekun kuşatma uluslararası hukuka aykırıdır” ifadesini kullandı.

Bölgesel tırmanışı engellemek, şiddet döngüsünü sonlandırmak için herkese sorumluluk düştüğünü vurgulayan Michel, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli kalıcı çözüm için her türlü çabanın yürütülmesinin önemine değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x