Mark Zuckerberg’in ‘kıyamet’e hazırlandığı gizli malikanesi ortaya çıktı

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi olan Meta şirketinin kurucu CEO’su Mark Zuckerberg hakkında çıkan yeni bir haber teknoloji gündemine bomba gibi düştü. 120 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 7. insanı olan Zuckerberg’in Büyük Okyanus’da yer alan Hawaii’de görkemli bir malikane yaptırdığı oratay çıktı. Wired dergisi malikanenin özelliklerini gün yüzüne çıkardı. Phil Jung tarafından elde edilen görüntülerde malikanenin detayları görülüyor.

ZUCKERBERG’İN MALİKANESİNİN ÖZELLİKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR
Mark Zuckerberg’in yeni malikânesi, 5 bin metrekarelik bir alanda inşa ediliyor. 270 milyon dolar harcandığı tahmin ediliyor. Malikanenin, 30 yatak odası ve her yatak odası için bir banyosu bulunacak. Ancak malikanenin yapısal özelliklerinin sık gibi saklandığı aktarılıyor.

Mark Zuckerberg’in, malikane hakkında hiçbir detayın basına sızmamasını istediği öğrenildi. Hatta bu amaçla Zuckerberg’in, projede çalışanlara bir gizlilik sözleşmesi imzalattırdığı ileri sürülüyor. Daha da ilginç olanı ise, sosyal medyada malikaneye ilişkin paylaşımlar yapan bazı işçileri kovduğu iddia edildi.

MALİKANE İNŞAATI ÇOK GİZLİ ŞARTLAR ALTINDA DEVAM EDİYOR

Hawaii’deki Kauai adasının kuzeydoğu tarafı boyunca kıvrılan iki şeritli otoyolun açıklarında, Kapaa ve Hanalei turizm merkezleri arasındaki sakin bir çiftlik arazisinde, devasa, gizli inşaat projesi devam ediyor. 1,8 metrelik bir duvar inşaatın görülmesini engelliyor. Güvenlik görevlileri giriş kapısında nöbet tutuyor ve çevredeki plajlarda ATV’lerle devriye geziyorlar. Kamyonetler girip çıkıyor, inşaat malzemelerini taşıyor ve yüzlerce işçinin alana götürüldüğü görülüyor.

“Koolau Çiftliği” olarak bilinen mülk, planlama belgelerine göre 5 bin metrekarelik bir yer altı sığınağı içerecek, kendi enerji ve gıda kaynaklarına sahip olacak ve arazi satın alma fiyatlarıyla birleştirildiğinde maliyeti 270 milyon doları aşacak. Malikane yerleşkesinde ofisler, asansörler, konferans salonları ve endüstriyel boyutta bir mutfak da yer alacak, profesyonel bir futbol sahası büyüklüğünde iki devasa malikane bulunacak.

Yerleşkedeki kapıların büyük bir kısmının ses geçirmez olacağı, tuş takımıyla çalıştırılacağı veya çevredeki duvarlardan ayırt etmesi zor olan ‘sahte kapılar’ın bulunacağı ortaya çıkan bilgiler arasında. Bu kapılar hiçbir yere açılmayacak ki buradaki amaç, malikaneye saldırmak isteyen kişilerin kafasını karıştırmak. Ayrıca kapıların patlamalara karşı dayanaklı olması planlanıyor. Yerleşkenin; enerji, su ve besin kaynakları açısından kendi kendine yetebilecek şekilde tasarlandığı da söyleniyor. Yani insanların burada yaşamını sürdürmesi için gereken her şey olacak. Bu sayede, bir savaş ya da büyük çaplı bir olay durumunda Zuckerberg ve ailesi, yerleşkenin içinde hayatını idame ettirebilecek.

Mark Zuckerberg’in 5 bin dönümlük, kendi kendine yetebilen bu malikanesi için “kıyamet sonrasına hazırlanıyor” yorumları yapıldı. Çünkü hem kendi kendine yetebilen tasarıma sahip olması hem de yerleşkede sığınağın bulunması “çok gizli” projenin farklı amaçlar için inşa edildiğine işaret ediyor. Sığınaklara betonla doldurulmuş ağır demir kapılardan ulaşıldığı, yer altı sığınaklarının içinde yiyecek ve suyun olduğu söyleniyor. Ayrıca sığınak kapılarının tasarımı evle aynı olacak ve sığınakların yerini bilmeyen bir kişinin bu kapıları bulması neredeyse imkansız olacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x